16 września 2017

Misja edukacja

„Ojcze, pomoże mi ojciec napisać kilka słów podziękowania dla moich przyjaciół?” Owszem, weź kartkę i długopis i Ci podyktuję. „Ojcze, proszę aby to ojciec pisał gdyż ja nie umiem”. Była to 15-letnia osoba, która jak się okazało w rozmowie nie miała możliwości uczenia się w szkole, czyli niepiśmienna.

Często słyszymy, że w tym czy innym zakątku świata analfabetyzm stanowi wysoki odsetek mieszkańców. Tu w Burkina Faso przekracza 60% populacji. Dla wielu z nas jest to wręcz niewyobrażalne, że w XXI wieku 15-letnia osoba zwraca się z taką prośbą...

Pisząc te słowa z Sabou, kilkunastotysięcznego miasteczka, dzielę się z Wami sytuacją, która potrzebuje wsparcia i zainteresowania. Teoretycznie, po ostatniej reformie wprowadzonej przed kilkoma laty, dzieci mają zagwarantowane nauczanie do ukończenia gimnazjum, jednak praktyka pokazuje, że jest inaczej. Często rodzice wybierają spośród swoich pociech jedno albo dwoje, które mogą pójść do szkoły. Pozostałe muszą pracować w domu lub polu.

Czeka ich takie samo życie, jak ich rodziców, które kończy się i zamyka w rzeczywistości małej wioski w buszu. Pracują przy pomocy rąk lub wołów podpisując się odciskiem palca. Jesteśmy z tymi ludźmi aby im pomóc podźwignąć się i uwierzyć w to, że dziś od każdego z nas zależy jak będziemy żyli w przyszłości. Staramy się wskrzesić w nich ducha wiary w ich potencjał.

Od kilkunastu lat prowadzimy na terenie misji kursy alfabetyzacji dla osób powyżej 12 roku życia (w tym dorosłych) oraz wspomagamy finansowo grupę 50 dzieci, aby mogły uczyć się w szkole. Niejednokrotnie widziałem uśmiechnięte i szczęśliwe, a wręcz dumne twarze osób, które umieją się podpisać, przeczytać, policzyć, zaplanować czy zorganizować działalność dzięki temu, że ukończyły kurs alfabetyzacji. To właśnie te osoby wkładają wiele wysiłku w to aby ich dzieci miały lepiej, wykształciły się i łatwiej im było znaleźć pracę czy rozkręcić własną działalność.

Piękną wiadomością było dla nas usłyszeć, że Darczyńcy Fundacji Sięgnij NIEBA pomogli w ubiegłym roku szkolnym utworzyć dwa centra alfabetyzacji, gdzie mogło się uczyć kilkadziesiąt osób. To wielka pomoc i postawa godna kontynuacji, gdyż rozwija to miejsce i pomaga zmienić przyszłość na lepszą.

W imieniu swoim i mieszkańców Burkina Faso dziękujemy Wam za okazaną już pomoc i PROSIMY O DALSZE WSPARCIE TEGO DZIEŁA. Umiejętność pisania i czytania to bilet do lepszego świata.

Niech nasze: Bóg zapłać, pamięć o Was w modlitwie i wdzięczność miejscowej społeczności staną się waszym błogosławieństwem na każdy dzień życia.

o. Tomek

Udostępnij

o. Tomasz Kręt

Ojciec Tomasz Kręt jest na misji w Burkina Faso od 2007 roku. Odpowiada za Centrum Medyczne im. św. Maksymiliana Kolbe, z którego korzysta 112.000 osób. Zaocznie studiuje medycynę w stolicy Burkina Faso – Ouagadougou.

Bądź na bieżąco

Otrzymuj kwartalne wiadomości prosto z Burkina Faso

Partnerzy