Ocena: Lubię to6 Dislike0
o. Joseph Kadsondo | Burkina Faso
25 kwietnia 2023

Światowy Dzień Walki z Malarią

Jak każdego roku, 25 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z Malarią. Jest to okazja do silnej mobilizacji wszelkich możliwych środków, aby definitywnie zwyciężyć tę plagę. Należy podkreślić, że w Burkina Faso choroba ta ciągle jest na czele list zarówno konsultacji medycznych jak i śmiertelności.

Pomimo wielu wysiłków odpowiedzialnych za zdrowie publiczne, malaria ciągle jest powodem hospitalizacji i śmierci wielu osób. W swojej deklaracji z okazji Światowego Dnia Walki z Malarią w 2022 r., Minister Zdrowia w Burkina Faso dr Robert Lucien Kargougou, informował, że w 2021 r. ośrodki zdrowia w tym kraju zarejestrowały ponad 12,3 milionów przypadków malarii (to jest 61% populacji).

Spoglądając wstecz niestety należy stwierdzić, że w ciągu trzech ostatnich lat liczba przypadków malarii w Burkina Faso podwoiła się, pomimo wielu wysiłków i prób jej zwalczania. Najwięcej ofiar malarii jest wśród dzieci poniżej piątego roku życia i wśród kobiet w ciąży. W walce z malarią prowadzone są kampanie zwalczania komarów przenoszących chorobę przez dystrybucję środków owadobójczych i siatek ochronnych (moskitier) nasączonych preparatami odstraszającymi komary.

Od początku 2023 roku do końca marca statystyki wskazują, że malaria nadal niesie zniszczenia. Oprócz straty życia osób chorych, malaria ma bardzo negatywny wpływ na wiele dziedzin życia w kraju: obciążenie systemu opieki zdrowotnej, spowolnienie wzrostu ekonomicznego i produkcji itp.

W perspektywie wzmocnienia walki z malarią, włączając się w strategię Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która przyjęła za cel wyeliminowanie malarii do roku 2030, Ministerstwo Zdrowia we współpracy z wieloma partnerami angażuje się w program dystrybucji środków ochrony przed komarami przenoszącymi chorobę. Oprócz tych działań wielu naukowców zaangażowanych jest w poszukiwanie szczepionki przeciw malarii. Podejmowano wiele prób lecz rezultaty nadal nie są satysfakcjonujące, jednak pozwala to mieć nadzieję, że w niedługim czasie będziemy mogli obserwować pozytywne efekty tej walki.

Przed nami pora deszczowa (czerwiec-wrzesień), w trakcie której nastąpi epicentrum zachorowań na malarię. Mając na względzie obecne i przyszłe zdrowie dzieci i kobiet w ciąży chorych na malarię, prosimy Was o wsparcie finansowe naszego Centrum Medycznego w zakupie leków i testów na tę chorobę. Dzięki Waszej pomocy będziemy mogli nieodpłatnie dystrybuować leki podopiecznym z naszego Centrum Medycznego im. Maksymiliana Kolbe w Sabou. Dziękujemy za każdy przejaw dobroci z Waszej strony.

Z modlitwą,
o. Joseph Kadsondo
Sabou, 24.04.2023

Udostępnij

o. Joseph Kadsondo

Dyrektor Centrum Medycznego im. św. Maksymiliana Kolbe w Sabou (BF). Urodzony w 1988 r., pochodzi z Ouagadougou. Do franciszkanów wstąpił w 2008 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 2019 r. Studiował filozofię w Zambii oraz teologię w Rzymie. Języki: francuski, angielski, włoski, mooré. Uzdolniony muzycznie

Bądź na bieżąco

Otrzymuj kwartalne wiadomości prosto z Burkina Faso

Partnerzy Fundacji