17 grudnia 2018

Szklanka mleka

Dzielę się z Wami historią małej Sophie o bezcennym uśmiechu i posiadającą wszędobylską energię. Do naszego szpitala trafiła w ubiegłym roku.

Jej mama pochodząca z Nigru, związała się z mężczyzną mieszkającym w stolicy Burkina Faso. Żyła w skrajnej biedzie gdyż jej towarzysz wyjeżdżając w swoje rodzinne strony często zostawiał ją bez środków do życia. Nie znając języka francuskiego nie mogła się komunikować i to często sąsiedzi litując się nad nią, przynosili jej jedzenie do baraku, w którym mieszkała.

Kiedy jedna z pracownic naszego szpitala o imieniu Angeline (spokrewniona z tatą Sophie) opowiedziała mi o tej sytuacji, zdecydowaliśmy się zająć kobietą i jej dzieckiem oraz rozpocząć leczenie. Wychudzona i wycieńczona kobieta była w bardzo ciężkim stanie, tak iż nie mogła zajmować się swoją córeczką. Po wielu badaniach zdiagnozowano u niej gruźlicę z wieloma powikłaniami w tym anemię. Po tygodniu zmarła. Wracając z pogrzebu, wystraszona Sophie była wtulona w ramiona cioci Angeline, a ja w głowie miałem jedno pytanie powracające jak bumerang: Dlaczego ten facet do tego dopuścił?

Dziś, kiedy spotykam biegającą Sophie wołającą mama, to myślę sobie, że Bóg wysłał jej w odpowiednim momencie Anioła (po francusku Angeline oznacza Anioł), którego nazywa dzisiaj mamą. Na początku stan zdrowia dziewczynki był dość ciężki ale dzięki terapii udało się ją wyprowadzić z wielu dolegliwości i dziś jest już w dobrej kondycji. Jedną z wielu terapii jakie zastosowaliśmy było ustabilizowanie jej wagi ciała bo była lekka jak piórko. Specjalistyczna dieta sprawiła, że z dnia na dzień wzmacniała się i stan jej zdrowia się polepszał.

 

Od 12 lat prowadzimy w naszym Centrum Medycznym program Dożywiania Dzieci. Miesięcznie jesteśmy w stanie pomóc ok. 60 dzieciom trafiającym do nas w skrajnym stanie zdrowotnym. Dzieląc się z Wami doświadczeniami z naszej codziennej pracy, zwracam się z apelem o wsparcie. Jesteśmy postawieni przed wielkim wyzwaniem, gdyż od stycznia 2019 roku zostanie wstrzymana dotacja na mleko w proszku, tj. główny składnik diety dla dzieci z naszego szpitala.

 

Drodzy, licząc na Wasze zrozumienie, składamy Wam serdeczne Bóg zapłać za wszelkie dotychczasowe przejawy dobroci i solidarności z potrzebującymi.

Szczęśliwych Świat Bożego Narodzenia!

o. Tomasz Kręt

Udostępnij

o. Tomasz Kręt

Ojciec Tomasz Kręt jest na misji w Burkina Faso od 2007 roku. Odpowiada za Centrum Medyczne im. św. Maksymiliana Kolbe, z którego korzysta 112.000 osób. Zaocznie studiuje medycynę w stolicy Burkina Faso – Ouagadougou.

Bądź na bieżąco

Otrzymuj kwartalne wiadomości prosto z Burkina Faso

Partnerzy