22 marca 2018

Wirus Denga

W jeden z listopadowych poranków nasza karetka została wezwana do kilkuletniej Antoinette. Stwierdzono, że ma silną malarię i jest już po drugiej serii leków, ale jej stan ciągle się pogarszał...

Natychmiast została przewieziona do naszego Centrum Medycznego. Szybko pobraliśmy krew do analizy, lecz okazało się, że nie ma śladów malarii. Kolejne dodatkowe badanie i mamy sprawcę. To DENGA (czerwona gorączka), choroba wirusowa przenoszona przez jeden z gatunków komara. Istny koszmar dla zarażonej osoby, gdyż nie ma na nią ani szczepionki (nadal jest w fazie poszukiwań) ani określonego specyficznego leczenia, gdyż nie ma na nią leku.

 

Przypadek małej Antoinette nie był odosobniony. Przyzwyczajeni do bardzo podobnych objawów jak przy  malarii, tutejsi mieszkańcy często chorobę ignorują i aplikują własne kuracje przeciw malaryczne co jest początkiem problemu, gdyż wirus denga szybko rozprzestrzenia się w organizmie i powoduje poważne powikłania. Szczególnie wśród dzieci (odnotowuje się wiele przypadków śmiertelnych) oraz kobiet w ciąży (przedwczesne narodziny, poronienia, obfite krwawienia podczas porodów).

W ostatnich 4 miesiącach 2017 r. w Burkina Faso zarejestrowanych zostało aż 15.095 przypadków zarażenia wirusem dengi. Jest to nowe wyzwanie również i dla naszego Centrum Medycznego, w którym regularnie wykonujemy testy kontrolne. Niestety nasz szpital został zaopatrzony przez państwo w testy jedynie dla 25 osób. Aby sprostać obecnej sytuacji jesteśmy zmuszeni do poszukiwania dostawców na własną rękę.

Dzięki wsparciu Darczyńców obniżamy koszt samego testu kontrolnego z 80 zł do 30 zł, a niejednokrotnie refundujemy poniesione wydatki z misyjnej kasy pomocowej. Dzięki temu chore osoby są natychmiast wzmacniane witaminami i kroplówkami aby mogły łagodniej zwalczyć chorobę. Pośród wielu chorych na dengę zarejestrowaliśmy 24 przypadki ciężkie. Na dzień dzisiejszy osoby te cieszą się dobrym zdrowiem i możemy być bardzo szczęśliwi, że nie było u nas żadnego przypadku śmiertelnego.

Dziękujemy za Wasze wsparcie CENTRUM MEDYCZNEGO w Sabou i zapewniamy o naszych modlitwach.

O. Tomasz Kręt

Udostępnij

o. Tomasz Kręt

Ojciec Tomasz Kręt jest na misji w Burkina Faso od 2007 roku. Odpowiada za Centrum Medyczne im. św. Maksymiliana Kolbe, z którego korzysta 112.000 osób. Zaocznie studiuje medycynę w stolicy Burkina Faso – Ouagadougou.

Bądź na bieżąco

Otrzymuj kwartalne wiadomości prosto z Burkina Faso

Partnerzy