Dożywianie dzieci

OBEJRZYJ FILM

Problem przewlekłego niedożywienia dzieci jest jedną z ukrytych katastrof Burkina Faso. Zwrócili na to szczególną uwagę franciszkańscy misjonarze z Sabou.

Początkowo (rok 2005) dokarmiano niedożywione dzieci na terenie misji przy parafialnym kościele. Działania misjonarzy były wówczas skoncentrowane na samym dożywianiu, jednak bardzo szybko zauważono, że potrzeby za tym idące są o wiele większe - dalsze konsultacje, leczenie i kuracja dzieci. Stąd w roku 2008 wybudowano Centrum Edukacji Matek i Dożywiania Dzieci, które stało się podwaliną budowy Centrum Medycznego w Sabou.

APEL O POMOC

W Burkina Faso kwota 30 PLN może dosłownie uczynić cuda.
Sfinansuje bowiem w pełni dożywianie jednego dziecka podczas 3-tygodniowej kuracji połączonej z pobytem w Centrum Edukacji Matek i Dzieci Niedożywionych.

Już 2622 dzieci wyleczonych
z niedożywienia dzięki wsparciu
976 Darczyńców Fundacji

CENTRUM EDUKACJI MATEK I DOŻYWIANIA DZIECI

Wszystkie niedożywione dzieci przebywające w Centrum Edukacji Matek i Dożywiania Dzieci przyjmuje się wcześniej w trybie awaryjnym. Powodem hospitalizacji jest najczęściej malaria. Oznaki niedożywienia widoczne są gołym okiem. Najpierw poddaje się dzieci leczeniu przeciw zakażeniom, w razie potrzeby również antybiotykami. Przeprowadza się także badanie krwi na obecność wirusa HIV. Kiedy infekcja jest pod kontrolą, następuje przeniesienie dziecka do Centrum Dożywiania. Tam matka i dziecko przebywają parę tygodni, podczas których podawanie odpowiedniej diety pomaga przywrócić zdrowie dziecka do normy. Zadaniem Centrum jest również edukacja, czyli przygotowanie matek do właściwego odżywiania swoich pociech (gotowanie pożywnych posiłków z dostępnej żywności). Kobiety opiekujące się swoimi dziećmi w Centrum zdają sobie sprawę, że są potrzebne w gospodarstwie. Często zdarza się, że ojcowie niedożywionych dzieci przyjeżdżają do szpitala i namawiają żony do szybszego powrotu do pracy w domu i na roli.

DANE:

ZDROWIE | WYSOKA UMIERALNOŚĆ
45%
zgonów wśród dzieci do 5 roku
życia wynika z niedożywienia
ZDROWIE | POMOC ŻYWIENIOWA
~ 4000
dzieci co roku korzysta z pomocy
Centrum Dożywiania Dzieci
POMOC | KOSZTY WYŻYWIENIA
1,50 PLN
to dzienna porcja żywieniowa
dla niedożywionego malucha

Bądź na bieżąco

Otrzymuj kwartalne wiadomości prosto z Burkina Faso

Partnerzy