Ocena: Lubię to1 Dislike0
o. Tomasz Kręt Burkina Faso (Sabou)
16 grudnia 2016

Niedożywienie

Pamiętam, jak 2 lata temu dostaliśmy desery śniadaniowe, które rozdaliśmy dzieciom na gwiazdkę. Co to się nie działo… Do dziś pytają 'czy będzie w tym roku nassar bere' czyli smakołyk białych dzieci? Aż trudno uwierzyć, ale być może była to dla nich jedna z niezapomnianych gwiazdek.

Z pewnością niejednokrotnie widzieliście na zdjęciach organizacji humanitarnych zagłodzone 'afrykańskie' dzieciątko. Przyczyn niedożywienia tutejszych dzieci jest wiele. Jedną z nich jest uboga dieta miejscowej ludności, wynikająca z małej różnorodności produktów i jej niewielkiej ilości. Niedawno gościliśmy doktorantkę żywieniowca z Uniwersytetu w Ouagadougou, która prowadziła badania w okolicznych wioskach nt. źródeł niedożywienia dzieci. Okazało się, że jednym z podstawowych problemów niedożywienia jest brak mleka u matek. Połowa z badanych kobiet jadła regularnie posiłek tylko raz dziennie, co piąta z nich co drugi dzień. Zdarzało się nawet, że matki jadły raz na trzy dni… 

W prowadzonym przez nas Centrum Medycznym przyjmujemy dzieci z powikłaniami po malarii, z przewlekłymi infekcjami oddechowymi oraz z anemią.   W tym roku mieliśmy ok. 500 bardzo ciężkich przypadków, np. z poziomem hemoglobiny 4 g/dl czyli niedokrwistością zagrażającą życiu (norma to 12-18 g/dl). Takich dzieci nie możemy wysłać na transfuzję do szpitala regionalnego, gdyż tam nie ma wystarczającej ilości krwi i przyjmują dzieci jedynie z poziomem poniżej 4 g/dl. Stosujemy więc na miejscu terapię farmakologiczno-dietetyczną ze specjalistycznymi produktami wysokobiałkowymi. Nie chcę nawet myśleć co by było bez tego Centrum...

Pozostałe przypadki w 2016 r. to grupa ok. 2000 dzieci, które już po tygodniu regularnej terapii wracają do normy. Robimy pokazy kulinarne dla mam, gdzie poznają jak urozmaicić i dobrać produkty żywieniowe dla swoich pociech. Cudownie jest widzieć jak mamy powracają ze swoimi dziećmi na kontrolę i okazuje się, że po pobycie u nas dają radę utrzymać stabilność zdrowotną dziecka pomimo tak surowych warunków.

Dzięki waszej pomocy możemy realizować te piękne dzieło. Bo jak mówią poeci 'dla każdego świeci gwiazda na niebie, wystarczy ją odszukać'.

Ślemy wam życzenia, byście spędzając najbliższe święta mieli odwagę pomóc odnajdywać gwiazdy tym, którzy stracili wiarę czy nadzieję w swoim życiu. A tym co najbardziej potrzebują ofiarowali skrawek nieba.

Szczęść Boże

o. Tomasz Kręt

Udostępnij

o. Tomasz Kręt

Ojciec Tomasz Kręt jest na misji w Burkina Faso od 2007 roku. Odpowiada za Centrum Medyczne im. św. Maksymiliana Kolbe, z którego korzysta 112.000 osób. Zaocznie studiuje medycynę w stolicy Burkina Faso – Ouagadougou.

Bądź na bieżąco

Otrzymuj kwartalne wiadomości prosto z Burkina Faso

Partnerzy Fundacji